Ha valamit nem tudunk, akkor utánanézünk az interneten. Ez ugyanúgy érvényes a Photoshop-ban végezhető műveletek során. Senki sem tudhat mindent a szoftverben rejlő lehetőségekről, de vannak vállalkozó szellemű felhasználok, akik elérhetővé teszik mások számára a tudásuk egy töredékét, vagy írott formában, vagy videóanyagban.
Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy én is belekezdek ilyen oktatóanyagok gyártásába, de inkább olyan területekre koncentrálok, amik nagyon aprólékosak, ám mégis olyan fontosak, hogy rengeteget hozzátesznek egy elkészült kép tökéletes megjelenítéséhez. Továbbá mindezt magyarul fogom közzétenni, hogy az itthoniaknak segíthessek, akiknek nem éppen erősségük az angol. Ahogy telik majd az idő, úgy jönnek az ötleteim, hogy mikről érdemes még videót készíteni, de most az én legfőbb erősségemet fogom bemutatni, ami Composite Images.
Tekinthetünk erre az oktatóanyagra úgy is, hogy bemutatom a saját munkamódszeremet a tapasztaltabbaknak, hisz nem térek ki úgy minden részletre, hogy például mi az a rétegmaszk, vagy vágómaszk, láthatóság stb. Tehát, aki most ülne le életében először a Photoshop elé és alkotni akar valamit, az ne ezzel kezdje, mert még nem értheti sok dolognak a miértjét, és a köztük lévő összefüggést.
Ebben a videósorozatban csak egy egyszerűbb összevágott képanyagok fogok elkészíteni, mert ez is kellőképpen prezentálja azokat a nehézségeket, amik során találkozhatunk. Az első videóban még csak a kijelölésekkel és a kivágásokkal foglalkozok, valamint a modellt beleültetem az új székébe, s ehhez meg kell találni a megfelelő méretarányokat.
A sorozat második videójában már alapjában összeáll a kép. A szék és az alany után a háttér és a padló is a helyére kerül, ezekhez pedig némi retusálás és jó perspektivikus érzék is szükséges. A többi képen fellelhető objektum még több kijelölést és kivágást, és térben való ideális elhelyezést igényel.
Első ránézésre mondhatjuk, hogy ez a kép már kész is van. Nos, igen, egy kezdő itt már elégedetten hátradőlhet, pedig ez még csak könnyebbik része volt a munkának, a neheze és az aprólékosság még csak most következik. Mert, ha jobban megnézzük, fény-árnyék hatásokban és színvilágában nem passzolnak össze a képi elemek. Valamint a hajak kivágása sem egy egyszerű téma, erről majd lesz egy másik videósorozat, de most csak egy egyszerűbb módszert mutatok be ebben a videóban, amivel “szálasabbá” tehetjük a túl simán kivágott frizurát.
A sorozat utolsó videójában folytatódnak a szín- és fénykorrekciók. A vetülő árnyék elkészítése sosem egyszerű feladat, pláne ha még a felület inhomogenitása miatt még meg is törik. Az ilyen aprólékos és idegőrlő feladatokat mindig a legvégére hagyom, mert utána már nem sok energiám és türelmem maradna mást is csinálni, s ezeken az apróságokon igenis ok múlik.
Ez lenne tehát az első kész oktatóvideó-sorozatom!
Messze áll a tökéletestől, a technikai megvalósításban bőven lehetne még mit fejlődni, illetve a beszédemen is, de majd szép lassan kialakul a stílusom.